Fundusze europejskie szansą na rozwój
- Szczegóły
- Super User
W dniu 12 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie odbyło się spotkanie informacyjne „Wykorzystanie środków finansowych UE na rozwój kompetencji kadr”, którego organizatorem był Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkoły: dyr. Tadeusz Niewygoda, dyr. Krzysztof Koniusz będący koordynatorem projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – nowoczesny region”, kier. praktycznej nauki zawodu Bogusław Placek, nauczyciele przedmiotów zawodowych i młodzież biorąca udział w projekcie oraz osoby zaangażowane w pozyskiwanie funduszy unijnych dla szkoły. Wśród gości znaleźli się: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego, Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy Bogusław Chałuda i dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Marta Stępień.
Spotkanie rozpoczęło się od przekazania szkole robota edukacyjnego PHOTON, służącego do nauki programowania, który został zakupiony jako pomoc dydaktyczna do odbywających się w ramach projektu „Warsztatów informatycznych i naukowo-technicznych”.
Katarzyna Dziadek, reprezentująca Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Busku Zdroju, w swoim wystąpieniu przedstawiła możliwości dofinasowania ze środków unijnych szkół i placówek edukacyjnych i absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz zadania punktu informacyjnego. Pomoc pracowników takiego punktu polega na ustaleniu, czy pomysł zgłaszającej się osoby ma szanse na wsparcie z Funduszy Europejskich i na przeprowadzeniu krok po kroku przez proces ubiegania się o dofinansowanie. Taka osoba może liczyć na wsparcie przy przygotowaniu projektu, jego prowadzeniu i rozliczeniu. Ta informacja wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród młodzieży, która niedługo trafi na rynek pracy.
Lidera projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” reprezentowali: Janusz Juszczyk i Ewelina Domoradzka (Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego). Janusz Juszczyk w swojej prezentacji zwrócił szczególną uwagę na założenia i cele projektu. Nasza szkoła jest jedną z 28. placówek, które otrzymują wsparcie w ramach projektu. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele praktycznej nauki zawodu biorą udział w płatnych praktykach i stażach. Odpowiedzialnym za nie jest Partner projektu – Świętokrzyski Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Kształcenie dualne organizuje Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W jego ramach uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez przedsiębiorców w szkołach oraz w zajęciach praktycznych w siedzibie przedsiębiorcy. Udział w projekcie daje możliwość podnoszenia kompetencji matematycznych, informatycznych i naukowo-technicznych oraz w zakresie języka obcego zawodowego. Uczestniczą także w warsztatach postaw przedsiębiorczych i kreatywności, warsztatach dotyczących nowoczesnych rozwiązań w branżach zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu oraz kursie doradztwa zawodowego i kultury zawodu. Za te zadania odpowiada bezpośrednio Lider projektu. Kilkoro naszych uczniów zostało także zakwalifikowanych do odbycia specjalistycznych kursów: operator wózków widłowych (technik budownictwa) i barman (technik obsługi turystycznej).Kurs na operatora wózków widłowych już się zakończył, o czym informowaliśmy na naszej stronie. Projekt daje uczniom szansę uczestnictwa w grupowych wyjazdach edukacyjnych na obszarze Polski (Bydgoszcz, Poznań) i Unii Europejskiej (Niemcy, Czechy) ukierunkowanych na udział w targach przemysłowych, budowlanych, informatycznych.
W ramach projektu powstała Regionalna Rada Programowa ds. Szkolnictwa Zawodowego, której celem jest wypracowanie zasad współpracy szkół zawodowych z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zapotrzebowanie rynku pracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele sektora biznesu, instytucji rynku pracy oraz przedstawiciele oświaty i organów prowadzących szkoły zawodowe. Każda ze szkół biorących udział w projekcie została doposażona poprzez nową pracownię językową i robota edukacyjnego. W wielu placówkach powstały pracownie przedmiotowe.
Spotkanie było także okazją do pierwszych analiz i podsumowań badań prowadzonych w ramach projektu. Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i kadra zarządzająca. Janusz Juszczyk zaprezentował zebranym wypracowane na ich bazie rekomendacje wskazując czynniki sukcesu, które mogą przyczynić się do stworzenia bardziej efektywnego modelu współpracy, a także podniesienia jakości kształcenia zawodowego.
Zebrani zostali także zapoznani z założeniami kolejnego projektu, którego Liderem jest Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego p.n. „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”. Jest on realizowany wspólnie z Instytutem Szkolenia Zawodowego w Austrii (BFI).
Nasza szkoła od lat korzysta z Funduszy Europejskich. Daje to szansę rozwoju samej placówce, jak i jej uczniom oraz nauczycielom. W ciągu dekady znacznie doposażono szkołę w nowe pracownie oraz niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Kolejne roczniki uczniów podnosiły swoje kompetencje językowe, społeczne i zawodowe poprzez uczestnictwo w warsztatach i stażach, w tym zagranicznych. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu mieli możliwość wymiany doświadczeń z ich odpowiednikami w Wielkiej Brytanii. Zaprezentowany podczas spotkania projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne postrzeganie roli szkolnictwa zawodowego w kontekście rynku pracy i rozwoju gospodarczego.
|
Dzisiaj jest
Niedziela 22 grudnia 2024 Imieniny obchodzą Beata, Drogomir, Flawian, Franciszka, Gryzelda, Honorata, Ksawera, Ksaweryna, Zenon, Zenona Do końca roku zostało 10 dni |